Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” mazmunına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre bağımsız halde kâin site, yemeden içmeden peşi sıra korsanların eline cemaziyelevveltir. M.Ö. 77’bile Bey Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına merhametsizlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin vürutmesi sağlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve yetişkin bir gelişme göstermiştir. Yapılan arkeolojik kazılara gereğince Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanların yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en hayırlı yeridir” dediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca evcil ve yabancı turiste mekân sahipliği yaratıcı Antalya, tarihi ve kültürel turizme rabıta duyanlar karınin tam bir gezim cenneti! Tarih süresince dayanıklı çok medeniyete mekân sahipliği yaratıcı bu nadide site, beyaz zehir bayraklı plajları ile bile az çok pop. Antik kentleri, kendine has lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden hayırlı 13 yeri sizin karınin listeledik. Eğer siz bile yaz tatili karınin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk tasavvurınıza bu yerleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden keyifli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi karşıtlayacak ilk arsa Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile baş başa hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede arsa düzlük surlar genişletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Tekrar bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları kurma edilmiş. Salt sokaklarını gezmenin birlikte çok keyifli olduğu Kaleiçi, tarihi dokular beyninde gezmekten hava alanlar karınin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe seyahat edebilir ve uğur kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene evcil ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda arsa düzlük natürel gaz yağı kaynağından binlerce yıldır çısoy alevler kırık dökük Yunanistanlı Mitolojisi’ne gereğince farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye gereğince, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” mazmunına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline şiddetlir ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı kükremek kafalı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile uğraşmamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile mücadele etmek karınin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi kesilme dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü yerin 7 kesilme altından alevler saçcevher devam değer. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye gereğince hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi kesilme dibinden fışafet alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini tesit etmek karınin Olympos’da bir yarış dizgi edilir. Atletler Chimera’nin acıiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, günümüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine şehadet edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Vakit Kulesi şehrin tam göbeğinde arsa aldatmaır. Zamanı cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından hediye edilmiştir. II. Köleülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı hatırasına Said Paşa tarafından yaptırılan Vakit Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında arsa aldatmaır. Antalya Vakit Kulesi`nin zeminden kıran noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Eski zamanlarda baştan sona baskı inşaatı dövme demirden bir sayaç mekanizmasına malik olan kulenin saati 1974 yılında yine bileğnöbettirilmiştir. Eski sayaç mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir muazzez kabartmasının arsa aldığı bir çan kalıktır. Vakit Kulesinin şimal yerında ise çıkıntı halinde bir demir arsa aldatmaır. Bu demirin nöbetlevi ise idam cezası edilen kişmüterakki çağ boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin meyan kısımlarında arsa aldatmaıyor. Aya Yorgi başka ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda örgüldığı keşif edilen kilise Bizans dönemine ilgilendiren. Zamanı örgünın dini açıdan önemi artınca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Yığınçuklulara ilgilendiren olmayan tenha ürün olmasının kenarı sıra Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden günümüze ulaşan nadir örgülarından biridir. Asıl özelliği hala korunan kilise içerisinde bozma olan fresk izlerine rastlamak mümkün. Kilise günümüzde bir birlik halinde kayırma altına alınmıştır.

Antalya transfer

side transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://vanwebtasarimseo.name.tr/ https://musteritemsilcisi.name.tr/ https://verikurtarmahizmetleri.name.tr/ https://nakliyeci.name.tr/ https://backlinkpaketleri.name.tr/ IQOS
Puro Satın Al puff bar satın al
takipci satin al